Літературне читання.

Розділ. Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини
Тема. Над самим Дніпром, на горах Київ виріс і розцвів.
Н. Забіла «Древній Київ».
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу
Шишкіна Світлана Андріївна
Вчитель початкових класів
Журавлиська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1-4 класи (зі змінами)

Мета. Формувати вміння осмислено читати, збагачувати мислення і словник
дітей, дати уявлення про заснування і засновників міста Києва, навчати
діалогічному мовленню, викликати інтерес до минулого свого народу,
пробуджувати інтерес до історії свого краю .
Розвивати образне мислення,техніку читання. Коригувати мову учнів.
Виховувати любов до України, українців, бажання наслідувати прик-
лад своїх предків.
Обладнання. Підручник «Читанка. 2 клас»; слайди із зображенням вулиць,
пам`яток; телевізор; ноутбук; плакати, ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Привітання вчителя.
Продзвенів уже дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався?
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп`ята.
2. Вправа для психологічного настрою.
- Діти, подивіться один на одного, всміхніться. Молодці! У вас гарний настрій, бачу, ви налаштовані на плідну працю на уроці. Отже, розпочинаємо урок. А на уроці ми … (Діти хором читають слова.)
УВАЖНІ,РОЗУМНІ,ОРГАНІЗОВАНІ,КМІТЛИВІ.
-Працювати будемо під таким девізом:
Хто багато читає,
Той багато знає.
Хто швидко читає,
Той багато зробити встигає.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Мовно-читацька розминка.
-Зараз проведемо мовно-читацьку розминку.
2.Вправа «Артикуляційна зарядка».
-Де ж наш пустунчик – язичок?
Заховавсь за біленький тинок,
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
Поплямкайте губками.
Поклацайте зубками.
Продзижчіть, як комарик.
Продиркайте, як трактор.
Прошуміть, як вітерець.
Посичіть, як гуска.
Молодці!
3.Стежинка скоромовок.
-А зараз стежинка скоромовок. Ми з вами вивчимо нову скоромовку.
До Улянки-донечки
Заглядає сонечко:
-Уставай раненько,
Вмивайся гарненько!
4.Чистомовка.
Ець – ель - ець – подув сильний вітерець,
Аї – аї – аї – облітає листя в гаї,
Го – го – го – ми збираємо його,
Ас – ас – ас – принесемо листя в клас.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання.
Конкурс на кращого читця вірша Микола Чернявський «Рідний край».
Я обираю учня, який буде виразно читати, а він вказує на учня, з яким хоче позмагатися. Вони по черзі читають. А учні оплесками визначають переможця.
ІV. Повідомлення  теми і мети уроку.
-Сьогодні ми будемо подорожувати. Куди? Дізнаємося, коли розгадаємо ребус.

100лиця 


( Столиця )
- Саме так, ми побуваємо з вами у столиці нашої Вітчизни.
- Яке місто є столицею України?
- Отже, помандрували до Києва.
1. Слухання пісні у виконанні П.Зіброва «У нас є все».
- Що у нас є ?
( Воля, земля, небеса, гордість, краса, доля )
- Про кого йдеться у пісні? ( Україну, українців )
2.Бесіда.
- Отже, звідки бере початок наш український народ, де його корені, як звались наші далекі родичі ми і дізнаємось сьогодні на уроці.
Тема нашого уроку: «Над самим Дніпром, на горах Київ виріс і розцвів. Наталя Забіла «Древній Київ».
V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу .
1. Розповідь вчителя.
- Сьогодні ми помандруємо в далеке минуле і познайомимося з легендою про виникнення міста Києва, з першими українцями, які там жили.
- Що ж таке легенда?
Легенда – народне сказання про історичні події або життя людей з елементами фантастики, казковості. В наш словничок читача йде слово: літопис.
Літопис – послідовний запис історичних подій, зроблений сучасником і написаний від руки. ( Ілюстрація літопису )
-Київ називають древнім. Він існує давно. А значить, у нього є своя історія, славне минуле. Подивіться, як виглядав Київ у минулому. (Розгляд малюнка стародавнього Києва). Найдавніша спроба пояснити Києва – це «Повість минулих літ». Цей літопис вперше переказує легенду про виникнення міста Києва. Записав цю легенду монах Києво-Печерського монастиря Нестор. (Демонстрація : літопис «Повість минулих літ» і портрет Нестора). Уявіть, як він у глибокій задумі годинами стояв над Дніпром, слухав  розповіді оповідачів, а потім повертався в тісну кімнату монастиря і писав безсмертні рядки «Повісті минулих літ».
- Переписала цю легенду письменниця Наталя Забіла і назвала її «Древній Київ».
ІV. Опрацювання легенди Наталі Забіли «Древній Київ».
-Проте спочатку ми навчимося правильно вживати слова, які зустрінуться вам у цьому тексті. Прочитайте ці слова «відлунням».
1. Словникова робота.
а)Читання слів за вчителем «луною».
Князь – князів – князював.
Рід – народ – родинами.
Кий – Київ – київські.
Щек – Щекавиця.
Хорив – Хоревиця.
- Прочитайте слова за стрілками. Чим ці слова цікаві?
- Поясніть, чому деякі слова пишуться з великої букви.
б) Пояснення значення слів вчителем.
Бір – великий сосновий ліс.
Князь – правитель.
Поляни – слов`янське поселення людей, яке жило вздовж середньої течії Дніпра.
Похід – рух багатьох людей пішки з певною метою.
- Сьогодні на уроці ви відчуєте себе в ролі поетів і також ми спробуємо визначити в класі найкращого знавця літературного читання. Про все це ми дізнаємось, коли відпочинемо.
V. Фізкультхвилинка.
Ми мандруєм ( 2 рази )
Україною крокуємо,
Ось побачили Карпати.
Як вершину нам дістати?
Заглядаємо в озерце –
Не торкнутися нам дна!
Так ми довго, довго йшли,
Поки в Київ не прийшли.
3. Читання оповідання вчителем.
Вчитель читає оповідання до слів «А в місті жили люди працьовиті». Зупиняється і звертається до учнів.
-Роз`єднайте слова і прочитайте.
Кінцівку оповідання продовжує читати вчитель.
4. Вправи для розвитку техніки читання.
а) читання оповідання «буксиром»;
б) читання оповідання «ланцюжком».
5. Аналіз змісту оповідання з вибірковим читанням.
Гра «Слідопити»
- Як називався давній народ, який оселився над Дніпром? ( Давній народ, який оселився над Дніпром, називався полянами.)
- Прочитайте, як жили поляни? ( Жили поляни родинами і мали своїх князів.)
- Де жили троє братів і їх сестра? (Троє братів і їх сесира жили серед полян.)
- Де поселився Кий ? ( На одній горі )
- Де поселився Щек? Прочитайте, як називалася друга гора. ( Щек на другій, що тепер зветься Щекавицею.)
- Де посилився Хорив ? Прочитайте, як називалася третя гора ( А Хорив – на третій горі. Від нього вона називалася Хоревицею. )
- Прочитайте, що збудували брати. Як назвали місто? ( Збудували брати місто і на честь старшого брата назвали його Києвом.)
- Якою була місцевість навколо міста у давні часи? Якими були люди?
( Навколо міста росли ліси, дрімучі бори. Водилися там різні звірі. А в місті жили люди працьовиті. )
- Як називається річка, що впадає в Дніпро? Чому у неї така назва? ( Річка, яка впадає в Дніпро називається Либіддю. Назвали її на честь сестри Либідь. )
- Чим закінчується легенда? ( Після смерті братів рід їхній довго князював у полян, у древньому місті Києві. )
- На попередньому уроці в нас були створені домашні групи. Тому кожній групі було окреме завдання.
1 група . Вірші про братів.
Кий
Що на першій горі, на стрімкій,
Де дзвеніли тополі сріблисті,
Жив полянин на ім`я Кий
У затишнім зеленім обійсті.
Він тримав перевіз на ріці
У ладді конопатив не даром,
Звідусіль чужоземці купці
До полян прибували з товаром.
Щек
Що на другій горі між смерек,
Де волхви зупинялися віщі,
Жив рудий, наче полум`я, Щек –
Мав щоднини мистецьку затію…
Візьме глини та виліпить глек –
Куплять глек у саму , Візантію!
Хорив
Що на третій де обрив
Оширя валуни крем` янисті,
Жив русявий і ніжний Хорив
У затишнім зеленім обійсті.
Тільки візьме він срібла шматок,
Радість іскрою блисне у зорі.
Аж співає його молоток
Та мережить полянські узори.
Либідь
Над струмком, що петляв до Дніпра,
Лиш земного буйного дива
Оселилася Либідь – сестра
Трьох братів – Кия, Щека й Хорива.
В літню пору, було, до темна
Конопельки, льонок вона брала.
На сорочки братам полотна
По сувою по кожного пряла.
2 група. Розповідь легенди про трьох братів.
- Якось, стоячи над уривистою кручею. Кий зі своїми супутниками побачив прекрасно-дивну країну, помережану ріками, вкриту зеленими лісами й травами, країну, котру виміряти лише в казці. Його дуже вражала тутешня природа. Які могутні дуби, які стрункі сосни! Для дичини ж тут привілля-роздолля. Яка чудова природа! І вирішив князь Кий з братами Щеком і Хоривом тут оселитися.
Легенда розповідає: «І приснився Кию сон: став сапет перед його постіллю, підняв руку і говорить:
-Кию, великий князю! На цих горах побудуєш місто та осядеш зі своїм родом назавжди. Тут прославиться твій рід і держава його. Як довго твої нащадки у згоді і єдності житимуть і труд цінуватимуть, на горах цих сяятиме благодать Божа!»
-Важко сказати, де закінчується легенда і починається дійсність. Але до наших днів збереглися назви і гір, і річки. А засновникам Києва в центрі міста стоїть пам'ятник.
3 група. Міні – презентація «Київ – столиця України» з коментарем вчителя.
Вчитель. Ось і Київ, любі діти,
Серце нашої Вітчизни!
Хочу вам я розповісти
Опис гарний історичний.
Місто це немов казкове,
Старовинне і мов нове
( Слайд 1. Пам'ятний знак на честь заснування Києва )
Учень. Ще козаки тут стояли.
Славнозвісні ворота
Від поляків запирали.
Щоб вони наш славний Київ
Не могли весь зруйнувати
І жінок із діточками
У полон до себе взяти.
( Слайд 2. Золоті ворота. Пам'ятник історії та архітектури. )
Вчитель. Бився тут і славний воїн,
Син великий України –
Гетьман наш – Богдан Хмельницький,
Його площа тут донині.
( Слайд 3. Площа Богдана Хмельницького. )
Учень. Та не тільки були війни
В нашій матінці-столиці,
Є тут ще церков багато,
Що про мир і спокій свідчать!
Вчитель. Про найбільші й знамениті
 Хочу вам я розказати,
Щоб було вам, любі діти,
Цікавіше тут гуляти.
( Слайд 4. Софіївський Собор - пам'ятник архітектури.)
Учень. Далі перед нами –
Андріївський собор,
Він нас чарує знов і знов.
Височить він над домами,
Куполами вгору лине
І мов небо підпирає,
Що над ним завжди синіє.
( Слайд 5. Андріївська церква. )
Вчитель. Ось з'явився перед вами
Собор Володимирський суворий.
Він великий і могутній,
Та ще й разом з тим казковий.
З голубими куполами
І з чарівними, як в казці,
Розписаними воротами.
( Слайд 6. Володимирський собор )
Учень. Та не тільки того часу
Майстри вміли будувати,
Наші рідні українці
Й зараз можуть здивувати!
Вчитель. Ось до вашої уваги
Хочу показати слайд,
Де зображено не церкву,
А відомий всім театр!
( Слайд 7. Київський Державний академічний театр опери та балету ім. Т. Г. Шевченка )
( Слайд 8, 9,10. Сучасний Київ )
VІ. Підсумок уроку.
- Пропоную вам відчути себе знавцями нашої культури.
1.Бліц - опитування.
- Як називається найбільша річка України? ( Дніпро )
- Який птах є символом України ? ( Лелека )
- Кущ – символ України… ( Калина )
- Збірка віршів Т.Г.Шевченка. ( Кобзар )
- Столиця України - … ( Київ )
- Державними символами України є … ( Гімн, прапор, герб )
- Президент України … ( Петро Порошенко )
2. Робота в групах. Поетична хвилинка.
- А зараз ми помандруємо до « Кузні літературного слова». Ви повинні створити власну поезію, попрацювавши в групах. Для кожної групи буде окреме завдання.
Завдання для 1-ї групи.
Скласти вірш - сенкан на тему «Київ»
Київ
Величний, красивий.
Запрошує, захоплює, вітає.
Мені подобається місто Київ.
Столиця.
Завдання для 2-ї групи.
Продовжити рядки вірша
Всі народи мову мають
Всі пісень своїх … ( співають )
Бо хто має мову рідну,
Той багатий, а не … ( бідний ).
Завдання 3-ї групи.
Складання «асоціативної павутинки».
-Що ви уявляєте, коли чуєте слово Батьківщина?

VІІ. Домашнє завдання.
Для класу – навчитися виразно читати, переказувати.
Для груп – підібрати тексти пісень та віршів про Київ.
Творче ( для тих, хто бажає ) – знайти у книгах відомості про сучасний Київ та підготувати про це розповіді.
І на завершення хочу сказати, що кожен народ повинен знати історію, традиції. Оскільки хто не знає свого минулого, той немає майбутнього. Україна – це земля наших батьків, це край, де ви народилися. Зараз настали важкі часи для нашої держави – на сході йде війна. І ми всі хочемо дуже, щоб вона закінчилася. Тому давай помолимося за мир на Україні.

  
 Література
1. Лобановська, О. Уроки мужності для учнів початкових класів / О. Лобановська, С. Лобановська // Заступник директора школи. – 2015. – № 9. – С. 58-62.
2. Ми – діти вільної держави : добірка віршів патріотичної тематики // Учитель початкової школи. – 2015. – № 7. – С. 28-29.
3. Мозоль, В. Моя країна – Україна : година спілкування / В. Мозоль // Вихователю ГПД. Усе для роботи. – 2015. – № 7. – С. 5-7.
4. Федорчук, А. А. Ми живемо в Україні : гра-конкурс / А. А. Федорчук // Вихователю ГПД. Усе для роботи. – 2015. – № 2. – С. 6-7.
5. Артеменко, О. Уроки мужності: виховуємо патріотів / О. Артеменко // Учитель початкової школи. – 2014. – № 9. – С. 3.
6. Вакула, О. П. Моя рідна Україна, я – твоя мала частина : свято / О. П. Вакула // Вихователю ГПД. Усе для роботи. – 2015. – № 5. – C. 6-9.
7. Джемула, Г. Україна – наша Батьківщина : сценарій свята для учнів молодших класів / Г. Джемула, І. Рибакова-Дьоміна, О. Тищенко // Учитель початкової школи. – 2015. – № 4. – С. 51-56.
8. Диковенко, Н. Ми просто діти України: виховний захід для дітей молодшого шкільного віку / Н. Диковенко // Дефектолог. – 2015. – № 3. – С. 52-53.


Моніторинг з читання для 4 класу


Відділ освіти Ставищенської районної державної адміністрації
Районний методичний кабінет












Моніторинг з читання
для 4 класу












                                                  Журавлиська ЗОШ І – ІІІ ступенів
                                                               Вчитель: Шишкіна Світлана Андріївна
                       





Відділ освіти Ставищенської районної державної адміністрації
Районний методичний кабінет









Тематична контрольна робота з теми « Світ дитинства»
(за підручником О.Я. Савченко «Читанка» І частина)
для 4 класу







                                                      Журавлиська ЗОШ І – ІІІ ступенів
Вчитель: Шишкіна Світлана Андріївна


Варіант 1
1. Головний охоронець чарівної палички-рятівниці поставив перед Миколою завдання…
а) тиждень самому прибирати свою постіль і допомагати матері;
б) регулярно відвідувати бібліотеку;
в) десять днів не чіпати і не кривдити малюків; а якщо старші хлопчики кривдитимуть малих, то боронити їх.

2. Щоб чорна кішка не наврочила, жінка з третьої квартири порадила Василькові повторювати правила …

а) десять разів;
б) п`ять разів;
в) сім разів.

3. Другом можна назвати того, хто …

а) має велосипед;
б) дасть списати задачу;
в) уміє слухати, розповідає безліч цікавих історій, уважний до тебе.

4. Слово «апельсин» складається зі слів …

а) «оранж» і «помаранча»;
б) «аппель» і «Сіна»;
в) «помо» і «мандар».

5. Дівчатка з оповідання «Як Миколка став хоробрим» дивилися на хлопчика захоплено тому, що він …

а) подолав страх;
б) виявився хоробрим;
в) дотримав слова.

6. Головною думкою «Казки про друга» є слова …

а) «Щоб мати друга, треба самому бути другом»;
б) «Головне – мій друг уміє мене слухати»;
в) «Ти хочеш, аби тебе розуміли, слухати, цінувати».

7. Щоб телевізор не позбавляв Вітю Тарана канікул, хлопцеві потрібно …

а) не стирчати перед екраном, а сходити погуляти й купити хліба;
б) викликати телемайстра;
в) дотримуватись режиму дня.

8. Вислів «Мороз у шибку зазирнув» вжито …

а) у прямому значенні;
б) у переносному значенні;
в) як багатозначний.

9. Слова «сполохати музику» - це …

а) приказка;
б) образний вислів;
в) порівняння.

10. Доповни порівняння «Музика прекрасна, ніби …»

а) дивне диво;
б) квітка;
в) веселка.

11. У своєму вірші Наталя Забіла бажає усім …

а) див, що їх ніколи не бувало на землі;
б) щоб щасливо всі жили;
в) щоб був мир і спокій на землі.

12. «…дуже різнохарактерний артист: він грає у м`яча, він підбігає до телефону, бере телефонну трубку і викликає хазяїна… талановитий математик: він рахує, складає, віднімає, множить і ділить до десяти»- ці слова характеризують …

а) Ляльку;
б) собаку Крошку;
в) півня Петька.

Варіант 2
1. Познач, чого навчають вірші А. Костецького.
а) уміти навчатись;
б) уміти дружити;
в) уміти співати.

2. З`єднай рядки з назвою вірша.
Буває втратять колір всі                          «Краще з друзями разом»
квіти у саду…

Славко уже до нас біжить,                       «Словник Славка»
летить на нашу гірку

А поклич садити квіти.                              «Буває все …»
-  Потім! – кине він сердито.

3. Познач ім`я Виступайченка.
а) Панас;
б) Роман;
в) Митрофанко.

4. Пронумеруй правильну послідовність подій у творі «Казка про друга»
_ Чи був уважним до свого друга?
_ Сяюча кулька з написом «Таємниця»
_ Ми з Компутиком на найвищій горі Планети Таємниць.
_ Я залишився сам на чужій планеті.

5. Познач назву твору, до якого належать подані рядки.
Школярка дмухає
на пальчик свій.
-         Обпекла?
-         А ти радій!
а) «Словник Славка»;
б) «Базіка»;
в) «Ми розбили склянку з чаєм».

6. Вибери , чого забажав Микола з твору Ю. Ярмиш «Паличка-рятівниця»
а) Хай кожен день буде полуничне морозиво на сніданок.
б) Хай замість мене й домашні завдання самі робляться, й усе інше.
в)  Хай усім ледарям руки до роботи свербітимуть!

7. Підкресли, що, на твою думку допомогло Василькові отримати найвищу оцінку.( Твір В. Чемерис «Чорна кішка, або Магічне число «сім»)
- Виходить, число «сім» і справді магічне! Сім разів повторив правило, і навіть чорнюща  Пума не зурочила.

8. Познач героїв твору «Я і мій телевізор» ( за В. Кавою)
а) вчителька Олена Михайлівна.
б) Вітя Таран.
в) Василько Моргайло.

9. Що схвалює автор у поведінці головного героя твору «Я і мій телевізор».
а) Правдивість;
б) уміння розподіляти час;
в) працьовитість.

10. З`єднай прізвища авторів з назвами їхніх творів.

В. Сухомлинський                                             «Чорна кішка, або Магічне 
                                                                               число «сім»

В. Чемерис                                                          «Паличка-чарівниця»

Ю. Ярмиш                                                            «Як Миколка став хоробрим»

11. Вибрати персонажів твору «Веселі артисти» ( за Остапом Вишнею)
а) Едуард Середа;
б) Крошка;
в) Вітя.
12.Від якої назви походить слово «канікули» ( «Канікули! Канікули! Веселая пора!» за А. Коваль)
б) країни;
в) квіти.
Відділ освіти Ставищенської районної державної адміністрації
Районний методичний кабінет









Тематична контрольна робота з теми « Світ дитинства»
(за підручником О.Я. Савченко «Читанка» І частина)
для 4 класу




















                                                          І варіант
1.   У розділі «Світ дитинства» йде мова про…
       а) вчинки твоїх ровесників;
       б) вчинки дорослих;
       в) поведінку тварин.
2.  Хто автор віршів «Буває все…», «Краще з друзями разом!», «Словник Славка»?
       а) Грицько Бойко;
       б) Наталя Забіла;
       в) Анатолій Костецький.
3.    Яка небезпека чатує на Славка у вірші А. Костецького «Словник Славка»?
       а) його залишать на другий рік у тому самому класі;
       б) його залишать друзі;
       в) його переведуть в іншу школу.
4.  Миколка й Роман були:
а) однокласниками;
       б) сусідами;
       в) братами.
5.  Для чого Роман взяв свою лінійку до класу?
        а) йому було шкода залишати її в майстерні;
       б) хотів показати, що і він може зробити щось найкраще;
в) хотів її подарувати.
6.  Чому Зіна отримала оцінку «чотири»?
       а) бо вона списала у Павлика;
       б) бо вона зробила помилку;
       в) бо не виконала завдання.
7. Хто будував дім у вірші Оксани Сенатович «Базіка»?
       а) Базіка;
       б) Патякало;
       в) Балакуха.
8. Головною думкою «Казки про друга» є слова:
       а) «Щоб мати друга, треба самому бути другом»;
       б) «Головне – мій друг уміє мене слухати»;
       в) «Ти хочеш, аби тебе розуміли, слухали, цінували».
9. Головний охоронець чарівної палички-рятівниці поставив перед Миколою завдання:
       а) тиждень самому прибирати свою постіль і допомагати матері;
       б) регулярно відвідувати бібліотеку;
       в) десять днів не чіпати і не кривдити малюків; а якщо старші хлопчики кривдитимуть малих, то боронити їх.
10. Щоб чорна кішка не наврочила, жінка з третьої квартири порадила Василькові повторювати правила:
       а) десять разів;
       б) пять разів;
       в) сім разів
11. З якого оповідання ці слова «На другий  день канікул ми поїхали з татом в аеропорт…»:
       а) «Канікули! Канікули! Веселая пора!»;
       б) «Веселі артисти»;
       в) «Я і мій телевізор».
12. Кому допоміг Миколка в оповіданні В. Сухомлинського «Як Миколка став хоробрим»?
       а) дівчаткам;
       б) пташенятку;
       в) курчатку.


ІІ варіант
1. Ти прочитав розділ:
       а) «Літературні казки»;
       б) «Світ дитинства»;
       в) «Сторінки з книги природи».
2. З якого вірша ці рядки: «Забув хлопчачу дружбу…»?
       а) «Буває все…»;
       б) «Краще з друзями разом!»;
       в) «Словник Славка».
3. Яка небезпека чатує на Славка?
       а) залишиться один;
       б) поламає ногу;
       в) захворіє.
4. У кого Павлик списав задачу?
       а) у Лесі;
       б) у Каті;
       в) у Зіни.
5. Хто зробив кращу лінійку?
       а) Роман;
       б) Микола;
       в) Петро.
6. На якій планеті побував герой «Казки про друга»?
       а) планеті Марс;
       б) планеті Тайн;
       в) планеті Венера.
7. Чому сварилися школярка і школярик у вірші «Ми розбили склянку з чаєм» О. Сенатович?
       а) тому, що були впертими;
       б) тому, що школярка була винна;
       в) тому, що школярик був винним.
8. Скільки разів Миколка зустрічався з чарівником?
       а) один;
       б) чотири;
       в) п’ять.
9. Як звали кішку, яка перебігла дорогу Василькові Моргайлу?
       а) Сіма;
       б) Фіма;
       в) Пума.                                        
10. Щоб телевізор не позбавляв Вітю Тарана канікул, хлопцеві потрібно:
       а) не стирчати перед екраном, а сходити погуляти й купити хліба;
       б) викликати телемайстра;
       в) дотримуватись режиму дня.
11. Дівчатка з оповідання «Як Миколка став хоробрим» дивилися захоплено тому, що він:
       а) подолав страх;
       б) виявився хоробрим;
       в) дотримав слова.
12. « … дуже різнохарактерний артист: він грає у м’яча, він підбігає до телефону, бере телефонну трубку і викликає хазяїна… талановитий математик: він рахує, складає, віднімає, множить і ділить до десяти» - ці слова характеризують:
       а) Ляльку;
       б) собаку Крошку;
       в) півня Петька.           




Відділ освіти Ставищенської районної державної адміністрації
Районний методичний кабінет














Текст  первинного усвідомлення читання
( мовчки )
для учнів 4 класу









                                                     Журавлиська ЗОШ І – ІІІ ступенів
Вчитель: Шишкіна Світлана Андріївна



Вишенька
   Жив собі на світі бідняк. І був у нього син – Янош. Та такий ледачий був Янош, такий лежебока, що й розповісти не можна. Цілісінький день лежить, з боку на бік перекидається. Скажеш зробити що-небудь – пальцем не поворухне, бровою не поведе.
   Якось сказав батько синові:
-         Ходім, сину, подивимось, що на білому світі робиться.
І рушили вони в путь-дорогу.
    Йшли вони, йшли, і раптом бачить Янош: підкова лежить – корисна річ! Підняв би її Янош, так от біда – нагинатися ліньки. А батько його не полінувався – нагнувся, підкову підняв і заховав собі за пазуху.
    Незабаром прийшли вони в село. Зайшов батько до крамниці і продав крамареві підкову. Дав крамар біднякові за підкову цілий гріш. Пішли вони далі.
   А сонце високо в небі. Янош то на небо гляне, то озирнеться навкруги, чи нема поблизу села чи якоїсь корчми. Уже й полудень настав і обідати давно пора. Ох, як їсти хочеться Яношу, сил немає!
   Увійшли вони ще в одне село. Ідуть вулицею. По боках – хати, а на них димарі стирчать. Зрадів Янош! Та, мабуть, рано ще було радіти: димарі стирчать, а диму над ними нема. Всі вже пообідали. Зрозумів бідолаха Янош, що піде він звідси, облизня піймавши.
   Сумний ішов він селом, навіть на перехожих не дивився. Раптом на базарному майдані побачив Янош віз із вишнями.
-         Батьку, батьку, -  загукав він. – Подивись-но, вишні! Адже гріш у тебе є?
-         Є, - сказав батько і підійшов до воза.
Зрадів Янош, коли за гріш насипали їм цілу хустку ягід. Та рано ще було радіти. Батько завязав хустку вузликом і пішов далі.
Поплентався за батьком і Янош. Жде не діждеться, коли посідають вони під деревом, у затишку, та досхочу наїдяться вишеньок. А батько мовчить і йде далі.
   От зійшли вони зі шляху. Пішли чистим полем: навкруги трава і квіти.
   Ішов-ішов Янош за батьком, раптом бачить: упала вишенька на траву. Знову нагнувся Янош, підняв її і зїв.
   А старий іде-йде мовчки та ненароком і кине з хустки крізь дірочку вишеньку на траву. Одну загубить, другу, третю…
Янош усі ягоди зїв. Трохи перебив голод. Тоді батько оглянувся та й каже:
-         Бачиш, синку, тобі ліньки було нагнутися раз за підковою,  а довелося девяностодевять  разів нагинатися, вклоняючись кожній вишеньці.
Отак воно завжди буває з ледарями.
Тестові завдання до тексту «Вишенька»
Варіант 1
1. Визнач жанр прочитаного твору.
а)  міф;
б) казка;
в) легенда.
2. Що знайшов Янош?
а) гріш;
б) підкову;
в) вишеньку.
3. Що купив батько за гріш?
а) обід;
б) віз вишень;
в) хустку вишень.
4. Чому батько відразу не дав синові вишень?
а) тому, що вони вже пообідали;
б) тому, що пошкодував;
в) тому, що хотів його провчити.
5. Яке прислівя виражає основну думку твору?
а) Хто ледащо, тому їсти нема що.
б) Вчи лінивого не молотом, а голодом.
в) Під лежачий камінь вода не потече.
6. Кому продав батько підкову?
а) селянинові;
б) зустрічному;
в) крамареві. 
7. Що збирав Янош по дорозі?
а) гроші;
б) вишні;
в) камінці.
8. Скільки разів довелося нагнутися Яношу за вишнями?
а) девяностодевять;
б) сто;
в) три рази.
9. З чого видно, що Янош був ледачим?
а) він цілими днями сидів на лавці;
б) цілісінький день лежав;
в) ходив вулицями села.
10. Кого можна назвати мудрим у цьому творі?
а) Яноша;
б) батька;
в) крамаря.
11. Що означає вислів: «Пальцем не поворухне»?
а) нічого не буде робити;
б) не може рухатися;
в) не може встати.
12. Що виражає заголовок?
а) тему;
б) основну думку твору;
в) заголовок не відповідає змісту твору.










Варіант 2
1. Яким був син бідняка?
а) добрим;
б) ледачим;
в) роботящим.                     
2. Що полінувався підняти Янош?
а) гріш;
б) підкову;
в) вишеньку.
3. Доповніть речення: «Батько купив за гроші…»
а) хустку вишень;
б) обід;
в) віз вишень.
4. Коли Яношу захотілося їсти ?
а) вдень;
б) ввечері;
в) вранці.                              
5. Ішовши селом Янош був ?
а) веселим;
б) сумним;
в) бадьорим.
6. Що побачив син на базарі ?
а) віз вишень;
б) груші;
в) яблука.
7. Яке прислів`я найточніше виражає головну думку?
а) Лінивому все ніколи.
б) Хто нічого не робить, той ніколи не має часу.
в) Під лежачий камінь вода не тече.
8. Що означає вислів «бровою не поведе»?
а) лишитися без того, на що розраховував;
б) зовсім нічого не робить;
в) не звертає уваги, не реагує ні на що.
9. За чим Янош нагинався до землі ?
а) камінцями;
б) грошима;
в) вишнями.
10. Чи розмовляв батько з сином ?
а) так;
б) ні;
в) просто мовчав.
11. Скільки разів Яношу довелося нагинатися за вишнями ?
а) два рази;
б) три рази;
в) дев`яносто дев`ять разів.
12. Хто головний герой цього твору?
а) Янош;
б) батько;
в) крамар.












Відділ освіти Ставищенської районної державної адміністрації
Районний методичний кабінет













Текст  для перевірки техніки читання ( швидкість)
для учнів 4 класу








                                                  Журавлиська ЗОШ І – ІІІ ступенів
                                                               Вчитель: Шишкіна Світлана Андріївна






Хліб наш насущний
Серед слов`ян здавна існував звичай: люди, які переломили надвоє хліб, на все життя ставали друзями.
Вчені вважають, що вперше хліб з`явився на землі понад п`ятнадцять тисяч років тому. Життя наших предків було тоді нелегким. Головною їхньою турботою була їжа. У пошуках харчів вони й звернули увагу на злакові рослини. Ці злаки є далекими родичами нинішніх пшениці, жита, вівса, ячменю.
Археологи гадають, що одного разу під час приготування зернової каші частина її вилилася у вогнище і перетворилася на рум`яний корж.
Своїм приємним запахом та апетитним виглядом і смаком він здивував людину.
Отоді наші далекі предки й почали випікати перший прісний хліб.
Сьогодні хліб на нашому столі з`являється завдяки нелегкій праці людей 120 професій.
Перевитою калиною, хліб стоїть на святковому столі на найпочеснішому місці. Дорогих гостей зустрічають хлібом-сіллю. Без перебільшення можна сказати: хліб – це життя!   (133 сл.)
                                                        За Раїсою Гайовою та Марією Ященко











Золота казка осені
   Любіть осінь. Ви запитаєте, навіщо?  Правду кажучи, я й сама не знаю. Можливо, тому, що першого вересня школярики з новими портфелями йдуть до школи. Срібно кличе за парти дзвоник, обв’язаний кольоровою стрічкою в руках першокласниці. Так, це незабутня хвилина дитинства!
   Осінь чарує мене своїми кольорами. Коли на деревах затріпочуть, наче пташка, перші жовті листочки, потім червоні, багряні, золоті, мені здається, що наш сад найкращий у світі. Тріскаються достиглі сливи, груші-бери пахнуть медом і літом, лише зимові яблука міцно тримаються на гілках.
   А коли облетить останнє листя з моєї яблуні за вікном, я рахую червоні яблучка на чубку крони і прошу тата їх не зривати: нехай пташки ще натішаться ними.
   Незабутні цікаві дні, коли ми з татом ідемо в ліс збирати опеньки. Ми знаємо такі зруби, де біля пеньочків у травах їх ніби хтось насіяв густо-густо.
   Куди не глянемо, сотні молоденьких опеньків на тоненьких ніжках дивляться на нас. Ми їх дбайливо зриваємо і кладемо в кошик. Удома мама маринує їх, закручує в банки на зиму. Тоді наша хата довго пахне грибами, як лісова галявина.
   Казка осені не має кінця, її можна розповідати довго-предовго. Наприклад, про царство осіннього городу, де я неодмінно мушу бути дійовою особою казки, бо допомагаю бабусі вчасно збирати городину. Скажу по секрету: наш город має свої таємниці! Сюди часто прибігає старий вухатий заєць. Він мене зовсім не боїться. Гляне, настовбурчить високо вуха, а потім шмигне між капустинами. Тільки його й бачили! А страхопуд! Як він відлякує горобців від маку і соняшникового насіння! До речі, він вміє навіть розмовляти. Чесно! І нічого дивного! Вас би змусили простояти ціле літо на одному місці, ще не до такого додумалися б.
   Беру фарби й малюю. Картина виходить осіння. Іде дощ. У калюжах плаче жовте осіннє листя кленове. Відлітають пташки у вирій, і дерева з ними прощаються. По стежці чимчикують п’ять колючих колобків: їжак, їжачиха та їхні їжаченята. Вони зайняті тим, що готуються до зими.
   Осінь минає швидко. Перший короткотривалий сніг нагадує: незабаром зима!  (329 сл.)
                                                                              За Марією Людкевич




Відділ освіти Ставищенської районної державної адміністрації
Районний методичний кабінет













Текст  для перевірки виразного читання
для учнів 4 класу







                                                                       Журавлиська ЗОШ І – ІІІ ступенів
                                                 Вчитель: Шишкіна С. А.







Як Мати Божа оживила дерево
Легенда
    Ішла Марія, Божа Мати, зі святим Йосипом у гостинну до своєї тітки Єлисавети. Вони втомились, бо день був дуже гарячий. Дорога вела степом, де росла тільки марна травичка – ніде ні деревця, ні джерельця.
   Аж ось серед рівнини вони побачили одним – одне невеличке дерево. Під деревом сидів пастушок. Кругом нього паслися вівці, скубали суху траву, але вона їм не смакувала, бо хотіли пити.
   - Чи дозволиш нам, хлопчику, відпочити в тіні твого дерева? – запитала Божа Мати. – І, може, покажеш нам яке джерело, бо спрага в нас велика.
   Хлопець привітно посміхнувся, але відповів зажуреним голосом:
    - Будь ласка, відпочивайте! Але слабку тінь дає це дерево, бо всихає від посухи. А джерельце є тут недалеко, та зосталось у ньому лише трохи каламутної води. Я сам з овечками помираю від спеки й спраги.
    - Дай нам горнятко тієї води! – Попросив святий Йосип. Хлопчик побіг і приніс горнятко теплої каламутної води. Мати Божа простягнула руку до горнятка, і, як тільки його доторкнулась, вода зробилась чистою і свіжою. Напилась і подала Йосипові. Потім пішла до джерельця і вилляла в нього решту води. По дорозі бризнула кількома краплями на деревце.
   В ту ж мить наповнилось джерело погожою водою. Вода потекла потічком на леваду й відсвіжила траву. А дерево враз зазеленіло і вкрилося таким густим листом, що зовсім закрило мандрівників і пастушка від пекучого сонця.
  Овечки напилися води  і стали пастися на свіжій траві, весело підстрибуючи і помекуючи.
  Здивований пастушок став навколішки й запитав мандрівників:
    - Чи ви, може, ангели з неба, що зійшли порятувати мене й мою отару?
  Божа Мати всміхнулась, поблагословила хлопчика і пішла зі святим Йосипом у дальшу дорогу. А хлопчик зробив собі з галузки дерева сопілку і заграв так гарно, що навіть овечки перестали на хвилину пастися, підняли голови і слухали. Він грав на честь Бога і тих мандрівників, що оживили дерево й дерево до нового життя.


Переповів Роман Завадович





Немає коментарів:

Дописати коментар